Namus cinayeti davası: “Kız kardeşim sürtük olmaya çalışıyor”

keen

New member
DAdam ağır nefes alıyor. 9 Aralık 2023 tarihinde acil durum numarası 110'a yapılan çağrının kayıtlarında nefes nefeseliği net bir şekilde duyulabiliyor; telefon görüşmesinin kaydı şu anda Bremen bölge mahkemesinin 218 numaralı odasında dinleniyor. Adam “Evet merhaba Hüseyin A. benim adım” diyor. “Az önce kız kardeşimi öldürdüm. Bunu duydun mu? Onları bıçakladım” diyor ve adresini veriyor.

Hattın diğer ucundaki polis memuru bir duraklamanın ardından, “Meslektaşlarımızı gönderiyoruz” diyor ve sanki arayanın söylediklerinin ciddi olup olmadığını tam olarak bilmiyormuş gibi görünüyor. Memurlar birkaç dakika sonra gelip apartmanın tepesine doğru hücum ettiğinde kapı açıktı. Hüseyin A. direnmeden tutuklanmasına izin veriyor.

Temel amaçlar için cinayet

Geçtiğimiz Çarşamba günü duruşmanın ilk gününü yöneten Yargıç Gesa Kasper'ın önünde hukuki açıdan karmaşık olmayan bir duruşma olabilir: Bir erkek kardeş, kız kardeşini öldürür, cesedi bulan yetkililere suçunu itiraf eder.

Ancak hem suç hem de gerekçe anlaşılmaz görünüyor. Hüseyin A.'nın, 23 yaşındaki kız kardeşi İlham'ı, o Aralık günü saat 23.20 sıralarında, “mağdur tarafın” “kültürel fikirlerine” dayalı yaşam tarzını kabul etmediği için “basit amaçlarla” öldürdüğü söyleniyor. . Savcı, iddianamesinde bu nedenle onurunu geri kazanmak için kadını öldürmeye karar verdiğini ileri sürüyor.

ayrıca oku

Hüseyin A., mutfak bıçağı kullanarak, 18,5 santimetre uzunluğundaki bıçağı odasında yatakta yatan kız kardeşinin vücudunun üst kısmına en az beş kez sapladı. Böylece kalp zarını deldi, karaciğere, bağırsaklara ve kaburganın yanı sıra akciğerin alt lobuna da çarptı. O kadar sert sapladı ki bıçak eğildi.

Bremen'deki duruşmanın ilk gününde, ilk olarak bir kadın polis memuruyla birlikte apartmana gelen polis memuru, operasyonu bildirdi. Tanık İlham A.'yı nasıl bulduğunu anlatıyor.

Yaralardan hava ve kan aktı

Memur, “Onunla konuştum, hemen nabzını hissettim ve nefesini kontrol ettim” dedi. “Ama geriye hiçbir şey kalmamıştı.” CPR ve göğüs kompresyonlarına başladığında santimetre genişliğindeki yaralardan hava ve kan kaçtığını fark etti. Acil doktoru ancak ölümü belirleyebilirdi.

Polis memurlarına oldukça sakin görünen Hüseyin A., mahkemede kadın polisin ifadesinde bulundu. Memur, “Hemen bizimle konuştu: yaptı, onurunu savundu, bunu bıçakla yaptı, şu anda ne olduğunu biliyordu ve hapishane için çantasını hazırlamıştı” dedi. “Bunu tamamen duygusuz bir şekilde gördü, gözlerinde yaş yoktu.”

Birkaç gün sonra müfettişler dairesinde suçtan önceki niyetini açıkladığı iki el yazısıyla yazılmış mektup buldular. Yargıç Kasper bunları yüksek sesle okuyor. “Onurumu kurtarmak için kız kardeşimi öldürdüm, kız kardeşim orospuluk yapmaya çalışıyor, olabilir. Onurumun olması için onu öldürmeliyim. Onur olmadan bir geleceğim olamaz. Kız kardeşlerime: Seni seviyorum.”

Bu sırada daha önce seyirci bankında Hüseyin A.'yı gülümseyerek selamlayan kadınlar hıçkırarak ağlıyordu. Bunlar iki kız kardeş ve sanığın nişanlısıdır. Ağabeyleri kız kardeşlerini öldürdüğünü itiraf etse de onlar onun yanında görünüyorlar. Mola sırasında odadan çıkarken “Hüseyin, Hüseyin” diye bağırıyorlar. Kadınlardan biri kucağında bir bebek tutuyor. Hüseyin A., 3 kız kardeşi, 1 kayınbiraderi ve 2 çocuğuyla birlikte bir apartman dairesinde yaşıyordu.

ayrıca oku

Gül A., Kasım 2022 sonunda Berlin Bölge Mahkemesinde görülen duruşmanın başında

Nişanlısına da bir mektup yazdı. “Sevgilim, seni yalnız bıraktığım için üzgünüm. Seninle olmak ve seninle kalmak istedim ama Allah artık evlenmemizi istemiyor” diye okuyor yargıç.

Somalili kadınlar ağlıyor. Hüseyin A. ifadelerinin okunmasını hareketsiz dinliyor. Avukatı Alexander Gellinger, bugün bir açıklama yapmayacağını söyledi. Basitçe “Müvekkilimin zihinsel durumu bir rol oynayacak” diyor. Hüseyin A. psikiyatri uzmanı Imke Mundorf-Vetter ile konuştu; Raporunu duruşmanın ertesi günü olan 7 Mayıs'ta sunması planlanıyor.

O zaman sebep hakkında olmalı. Savunma avukatına göre Somalili A. ailesi “birkaç yıldır” Almanya'da yaşıyor. Sanığın burada nasıl yaşadığı, çalışıp çalışmadığı ve ailenin burada nasıl geçindiği henüz bilinmiyor. Somali'deki koşullar dikkate alındığında Almanya'da işlerin daha iyi olması gerekirdi.

Kendi ülkeniz dünyanın en fakir ülkelerinden biri. İç savaşlar, kuraklık, sel ve kıtlık devlet düzenini bozdu ve Somali'nin büyük bir bölümünü kanunsuz bir bölgeye dönüştürdü. Ülkeye girmeye cesaret eden çok az yardım kuruluşu var.

ayrıca oku

Onlar gölgelerdeki kadınlardır; sözde “geniş ailelerde” (sembolik imaj) suçlu haline gelen erkeklerin eşleri ve kızları.

Somali nüfusunun yalnızca yarısı okuma-yazma biliyor; kadınlarda bu oran üçte bire düşüyor. Erkeklere göre önemli ölçüde daha az hakka sahiptirler ve katı ataerkil bir toplumda “aile onurunun taşıyıcıları” olarak kabul edilirler.

Alman kadın hakları örgütü Terre des Femmes eV, Somalili kadınların yüzde 45'inin aileleri tarafından ayarlanarak 18 yaşından önce evlendiğini, hatta yüzde 8'inin 15 yaşından önce evlendiğini belirledi. Bunun nedeni bir yandan örf ve adetlere göre kadınların evliliğe bakire olarak girmeleri gerektiği, diğer yandan bu birlikteliklerin kadını korumaya yönelik olmasıdır.

Neredeyse tüm Somalili kadınlar sünnete maruz kaldı

Cinsel şiddet olağandır ancak nadiren cezalandırılır. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) bir araştırmasında, BM'nin 2021'de cinsel şiddette yüzde 80 oranında “endişe verici bir artış” rapor ettiği belirtiliyor. Bu tahminlere göre 2022 yılına kadar 2,3 milyon Somalili kadın bu tür “toplumsal cinsiyete dayalı” eylemlerin kurbanı olacak.

Somalili kadınların yüzde 96 ila 98'inin sünnete maruz kaldığı tahmin ediliyor; bu, dünyada bu tür ciddi bedensel zararların en yüksek oranı. Terre des Femmes'in raporuna göre bu, kızları istenen ve istenmeyen cinsel ilişkiden koruyor ve “saflıklarını” koruyabiliyor.

Hüseyin A. mektubunda “sürtük” olarak tanımladığı kız kardeşinin yaşam tarzından açıkça söz etti. Kardeşinin onu öldürmesine neden olan şeyin tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. Şöyle yazdı: “Geleceğime daha iyi bakamadığım için anneciğimden özür dilerim. Hüseyin A., yıllarca cezaevine gireceğinin bilincinde olmasına rağmen, bildiği “namusu” yeniden tesis etme ihtiyacını kendi yaşam planlarının önüne koydu.

Sözde namus cinayetlerinin her zaman paralellikleri vardır. Failler öncelikle ailenin ön planda olduğu ataerkil toplumlardan gelmektedir. Kadınlar yazılı olmayan kurallara uymak zorundadır. Yanında erkek arkadaşı olmadan yürüyüşe çıkmak gibi iddia edilen bir “kabahat” bile aile tarafından ciddi yaptırımlarla sonuçlanabiliyor. Federal Kriminal Polis Dairesi'nin istatistiklerine göre, 2022 yılında Almanya'da toplam 133 kadın ve 33 erkek partnerleri veya eski partnerleri tarafından hayatını kaybetti. Bu vakaların yalnızca çok azı namus cinayeti olarak değerlendiriliyor. Örneğin kardeşler, babalar veya diğer akrabalar tarafından işlenen suçlar hakkında daha ileri bir analiz yapılmamaktadır.

ayrıca oku

Uzmanlar, etkilenenlerin çoğunun korkudan sessiz kaldığını söylüyor

Terre des Femmes, 2021 ile 2022 yılları arasında Almanya'da en az 26 kişinin tamamlanmış veya namus cinayetine teşebbüs mağduru olduğunu tespit etti. Dokuz kadın ve dört erkek hayatını kaybetti. Araştırma gazete makalelerinin analizine dayanıyordu. Örgüte göre bu, “Almanya'da bile pek çok kadın için özgür ve kendi kaderini tayin edebilecek bir yaşamın hala mümkün olmadığını” gösteriyor.

Yargıç Kasper, duruşmada kadına bir yüz vermeye çalıştı. “Sanığı tanıyoruz ama kız kardeşini tanıyamayız, bu yüzden en azından dosyadan bir fotoğrafını göstermek istiyorum.” Daha sonra salondaki büyük ekranda İlham A.'nın bir fotoğrafı gösteriliyor.

Resimde hâlâ kız gibi yüz hatlarına sahip, gülümsüyor ve parlak mavi bir başörtüsü takan bir kadın görülüyor. Tanık ifadelerine göre evden daima çarşafla çıkıyordu. Kardeşinin canına kıydığı 9 Aralık 2023, onun 23. yaş günüydü.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.